Atrakcje w gospodarstwie i okolicy
Atrakcje Agroturystyka / Noclegi Bieszczady

Palenie ogniska / grill

Na terenie obiektu znajduje się miejsce do palenia ogniska oraz grill'a. Wieczory przy pełnym, gwieździstym niebie, płomieniach ogniska i towarzyszącej ciszy sprawiają, że nasi Goście często wspominają te chwile. Gospodarze zawsze posiadają na stanie suche drewno, węgiel drzewny oraz zestawy naczyń jednorazowch, które można nabyć za dodatkową opłatą.

Wędzenie ryb

W poszukiwaniu nowych smaków i aromatów kulinarnych warto wypróbować wędzarnie Gospodarza. Złowione ryby należy wypatroszyć i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnym etapem jest moczenie w specjalnej solance i na końcu wędzenie w dymie. Gospodarze chętnie pomogą w przygotowaniu poszczególnych etapów a za dodatkową opłatą udostępnią drewno bez kory z drzew liściastych - z dębu, grabu lub buku. W wędzarni można uwędzić również pyszne kiełbaski, kawałki kurczaka czy też całe szynki.

Wędkowanie

Obiekt jest oddalony ok. 400 m od jednego z najlepszych łowisk ryb łososiowatych w Polsce - Sanu. Największa rzeka w Bieszczadach jednak szczególnie słynie z ogromnych lipieni łowionych na sztuczną muchę. Nie trudno tutaj przekonać się do muchówki po ujrzeniu na własne oczy wieczorową letnią porą "oczka" ryb zbierających z powierzchni wody jętki czy np. chrusty - wygląda to jak grube krople deszczu spadające do wody. Wytrawnym wędkarzom polecamy polowanie na Królową polskich gór - Głowacicę (w 2011 r. została złowiona na sztuczną muchę głowacica 132 cm). Od Elektrowni Wodnej w Zwierzyniu rozpoczyna się odcinek Łowiska Specjalnego San Zwierzyń - Hoczewka. Chroni się tu pstrąga potokowego, lipienia i głowacicę - wszystkie złowione ryby należy wypuszczać. Ten odcinek jest wyjątkowy pod względem ilości i wielkości łowionych ryb. Można tam łowić po wykupieniu dodatkowego pozwolenia (całodzienne ok. 70zł) u Strażnika PZW.

Dla osób nie posiadających odpowiednich uprawnień do wędkowania polecamy łowiska prywatne, np. w Orelcu (ok. 15km) - można tam złowić pstrąga tęczowego i później go uwędzić.

Gospodarz jest doświadczonym wędkarzem muchowym i zna dobrze San. Chętnie pomoże w dobraniu przynęty, podpowie gdzie łowić i podzieli się różnymi ciekawymi wędkarskimi informacjami. Pan Kazimierz aktualnie pełni funkcję Komendanta Straży Społecznej oraz zawodowego Strażnika PZW - jest bardzo wiarygodnym źródłem informacji na tematy związne z aktualnymi przepisami, opłatami i ogólnie z wędkowaniem na terenie Okregu Krośnieńskiego.

Grzybobranie

Lasy i obszary zadrzewione zajmują aż ok. 70% powierzchni Bieczadów, osoby przyjeżdżające na urlop w górach cieszyć się mogą niespotykanymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Zupełnie inaczej niż w pozostałych polskich górach kształtuje się tu układ pięter roślinnych. Piętro pogórza składa się z lasów liściastych z głównym udziałem dębu, jodły i lipy. Piętro regla dolnego, który tworzy również górną granicę lasu w dolnych partiach, porośnięte jest jodłą, bukiem i świerkiem, a w wyższych przeważnie bukiem. Piętro połonin, porośnięte jest trawami i krzewinkami (powyżej 1200 m.n.p.m.)

Bieszczadzkie lasy obfitują w różnorodne grzyby począwszy od pospolitych (kurki, rydze kozaki, podgrzybki) kończywszy na rzadko spotykanych gatunkach m.in. borowiki szlachetne, borowiki sosnowe, ceglastoporowe, żółtoporowe. Grzybierze znajdą u nas podgrzybki białe oraz brunatne, zajączki. Amatorzy grzybobrania w Bieszczadzkich lasach nie muszą się nie martwić, właścicielka Agroturystyki “Pod Skałą” od dziecka zbiera grzyby w pobliskich lasach Bieszczadzkich znając najlepsze miejsca na grzyby, znajdziecie u niej również poradę jak smacznie i zdrowo przyrządzić zebrane okazy.

Szybowisko Bezmiechowa

Szybowisko w Bezmiechowej (ok. 4km) położone jest na jednym z najpiękniejszych szczytów pasma Gór Słonnych w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych (Kamionka 631 m n.p.m). Kolebka polskiego szybownictwa z lat 1930 - 1939. W 1938 roku Tadeusz Góra wystartował stąd szybowcem PWS-101 pokonując rekordowy dystans 577,8 km. Z tego wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiac panoramę praktycznie całych Bieszczadów. Przy dobrej przejrzystości powietrza można zobaczyć zaporę Solińską oraz odległą połoninę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Horyzont zamykają najwyższe szczyty Bieszczadów należące do Karpat Wschodnich.

To także doskonałe miejsce dla osób latających na paralotni. Amatorzy lotów natomiast mogą spróbować swoich sił podczas lotu wraz z instruktorem.

Spływy kajakowe / jezioro Solińskie

Dla fanów sportów wodnych polecamy spływy kajakowe malowniczą doliną Sanu lub spędzenie czasu nad jeziorem Solińskim (ok. 21km) - na miejscu jest kilka wypożyczalni sprzętu wodnego.

Wyciągi narciarskie

Zima to doskonały czas na szaleństwo na stokach narciarskich. Stoki Weremień (ok. 6km) i Ustrzyki Dolne (ok. 30 km) posiadają profesjonalnie przygotowane trasy, wypożyczalnie oraz serwis sprzętu narciarskiego.

Ośrodek Sportów Zimowych w Lesku - Weremień

Ośrodek posiada dwie trasy o długości 680m i 750m z wyciągmi talerzykowymi. Karta czasowa całodzienna w cenie ok. 65 zł. Różnica wziesień to 130 m.

Ustrzyki Dolne - Laworta

Największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy. Długość trasy - 1250 m. Karta czasowa całodzienna w cenie ok. 70 zł. Różnica wzniesień to 256 m.

Ustrzyki Dolne - Gromadzyń

Posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów i wyciąg mały o długości 200 metrów. Karta czasowa całodzienna w cenie 80 zł. Różnica wzniesień to 164 m.

Ciekawe miejsca do zwiedzenia

Jezioro Solińskie

Na terenach dziś zalanych przez wody niegdyś mieszkało około 3000 osób, które zostały wysiedlone a wsie rozebrano. Dziś w tym miejscu znajduje się Jezioro Solińskie - największy zalew sztuczny w Polsce o powierzchni 2200 ha. Zapora Solińska, nazywana też Bieszczadzkimi Kropówkami, ma 82 metry wysokości, 664 metry długości i 60 metrów głębokości. Drugą zaporę zbudowano w Myczkowcach (długość zapory 460 metrów i 17,5 metrów wysokości). O ile Jezioro Myczkowskie (o powierzchni 200 ha.) nie jest tak wielką atrakcją turystyczną, pozostając raczej oazą spokoju dla nielicznych turystów, tak Jezioro Solińskie to jedna z największych atrakcji bieszczadzkich, szczególnie dla tych, którzy nie przepadają za wycieczkami górskimi. Jest to wymarzone miejsce dla wędkarzy, ze względu na bogactwo wielu gatunków ryb takich jak sandacz, okoń, boleń, kleń, płotka, pstrąg tęczowy czy lipień.

Miejsce chwalą sobie również żeglarze oraz turyści korzystający z kąpielisk rozpostartych przy liniach brzegowych jeziora.

Atrakcją turystyczną są również rejsy po jeziorze: statkami bieszczadzkiej floty, jachtami, rowerkami wodnymi, kajakami a także łódkami. Mówiąc o Jeziorze Solińskim nie sposób nie wspomnieć o Polańczyku, który obok Soliny jest zdecydowanie najbardziej znanym i popularnym kurortem nad zalewem. Specyficzny mikroklimat łączący wodę z górami daje świetne warunki lecznicze, dzięki czemu Polańczyk posiada status uzdrowiska. Jest tam również park zdrojowy.

Sanok

Sanok to jedno z głównych miast regionu, znajduje się tu największy w Polsce skansen poświęcony budownictwie ludowemu Bieszczadów, Beskidu Niskiego i pogórzy utworzony w 1958 roku z inicjatywy Aleksandra Rybickiego.

Warty zwiedzenia jest również Zamek Krasickiego oraz galeria Zdzisława Beksińskiego. Sanok jest miastem rozbudowanym, dysponuje dużą ilością sklepów, barów i restauracji, ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym „ARENA” .

Ruiny Zamku Sobień

Na trasie z Sanoka do Leska jadąc przez Załuż na jednym ze wzgórz zobaczyć można średniowieczne ruiny Zamku Sobień. Powstały w XIV wieku, murowany zamek był własnością Kmitów. W 1417 roku gościł w nim Władysław Jagiełło. Gdy siedzibę Kmitów przeniesiono do Leska zamek opustoszał i popadł w ruinę. Dziś jest atrakcją dla wielu turystów, na skraju wzgórza wybudowano taras widokowy, z którego widać malowniczą rzekę San.

Utworzony został tu rezerwat przyrody ze względu na liczną, cenną roślinność. Zobacz album zdjęć tego miejsca.

Lesko

Lesko to histroyczne miasteczko o urokliwym klimacie. Warto zwiedzić w nim cenne zabytki żydowskie: jeden z najstarszych w Polsce cmentarz żydowski - kirkut oraz synagogę z XVI-XVII w., odbudowaną w latach 60-tych po II wojnie światowej.

Kamień Leski

W Bieszczadach znajduje się wiele ciekawych form skalnych. Pod Leskiem, we wsi Glinne znajduje się pomnik przyrody, okazały ostaniec piaskowy, który jest wytworem działalności przyrody i człowieka. W Bieszczadach znaleźć także można jaskinie szczelinowe.